Най все буде Тернопіль! — публічний цифровий архів історії міста

За часів української влади. ЗУНР

4 березня 2018 року, 20:17

Після руйнування Австрійської імперії у жовтні 1918 року частина Галичини, до якої належав район Тернополя, Борислава, Дрогобича до умовних меж Підкарпатської Русі на Заході і до західних кордонів, а зі Сходу – до Збруча опинилась під владою Західно – Української Республіки, на чолі котрої став адвокат зі Львову д-р Голубович. На чолі єврейської громади перебував Еврейський національний комітет.

Єврейська молодь незалежно від партійних симпатій, але особливо сіоністська молодь, що брала участь у Світовій війні, стала офіцерами і отримала військові відзнаки й нагороди, відчула, що настає кінець антисемітизму, котрий пригнічував їх в армії. Існував факт, що, незважаючи на відданість, з котрою служили солдати – євреї, в австрійській армії був поширений прихований антисемітизм. Але сподіванка була, як незабаром з’ясувалось,  марною.  Коли постала українська влада, антисемітизм посилився до того, що виникла необхідність у організації озброєної міліції, котра би боронила єврейське населення. Поляки та росіяни, що служили в українській армії, роздмухували полум’я антисемітизму та підбурювали українських селян на злочинні напади.

Після поразки у Львові українська армія згуртувалась і було помітно відносне покращання стосунків між українцями та євреями. Між євреями на той час панували наміри приєднуватись до української армії. Агітаторами з цього приводу були українці, котрі перебували із євреями товаришами по зброї в армії Австрії.

Навесні 1919 року поляки окупували округу Тернополя і знову почалися злочини польського війська. Єврейська молодь не могла примиритися із зневажливим ставленням, котре демонстрували поляки стосовно єврейських мешканців, і як реакція на це зросла схильність приєднуватись до українських військ, щоб разом воювати із поляками.

Через кілька тижнів польське військо відступило з Тернополя й українська армія повернулась. Євреї того разу почали масово вступати до українського війська. У той період у Тернополі постав надзвичайний комітет на чолі із офіцером Ляйнбергом, котрий організував з євреїв підрозділ – Пробойовий жидівський тернопільський курінь. Цей батальйон налічував приблизно 700 – 800 чоловік особового складу. Під час формування батальйону українці знову відступили, а з ними разом і цей батальйон. Батальйон брав участь в успішних боях під Сатановом, Скалатом та Гусятином. Кінна сотня під командуванням Яакова Фланера (60 бійців) разом із двома ротами брала участь у бойових діях по прикриттю відступу першого корпусу генерала Тарнавського. Українська армія мала тоді три корпуси.

Після того, як єврейський батальйон перейшов Збруч, обстановка змінилась та у його лавах ентузіазм зменшився . Сталось, що українські корпуси тепер воювали разом із Петлюрою та повстанцями і євреї побачили, що їх обов’язок тепер – також боронити єврейське населення від українських погромників. Кілька разів втручання єврейського батальйону дозволяло уникнути погромів (Житомир, Бердичів, Вінниця та ін.) У значній мірі успіху цих дій сприяли місцеві зв’язки. Наші підрозділи стояли у відповідних населених пунктах і могли швидко пересуватись у разі тривоги. Українці ставились до нас як до товаришів по зброї.

В українській армії були складні періоди. Ми воювали на боці Петлюри, але інколи – й проти нього. В основному проти Червоної армії, але був час, коли й на її боці. Певна частина нашого війська кінець – кінцем приєдналася до червоних та воювала як «Червона Украінська Галицька Армія». Супротивники більшовиків воювали проти Червоної армії, коли вона увійшла у Галичину.

Чимало солдат – євреїв загинуло в Україні на полі бою, захищаючи у тому числі її єврейське населення, дехто був вбитий із засідок, а дехто – у лавах нашого батальйону, куди було призвано частину єврейської молоді.

А. Вайсглас / Єврейська енциклопедія Тернополя (1955)

Переклад Бориса Берковича спеціально для проекту «Най все буде Тернопіль»


Залиште відгук

Ваше ім"я:

Відгуки:

Формулы на латехе: $$f(x) = x^2-\sqrt{x}$$ превратится в $$f(x) = x^2-\sqrt{x}$$.
Для выделения используйте следующий код: [i]курсив[/i], [b]жирный[/b].
Цитату оформляйте так: [q = имя автора]цитата[/q] или [q]еще цитата[/q].
Ссылку начните с http://. Других команд или HTML-тегов здесь нет.

Сколько будет 76+6?

По темі «ЗУНР»
По темі «1918»
По темі «1919»

ОСТАННІ НОВИНИ

Ще у розділі «База»

Последние комментарии на сайте