Най все буде Тернопіль! — публічний цифровий архів історії міста

Про Старий замок Тернополя

1 березня 2018 року, 12:22

Було колись місто називалося Топільче. Але воно було бардзо засекречене і тому не згадувалося ні в одному літописі і не позначалося ні на одній руській карті. А було дуже модне бо вже на той час мало камяні фортифікації а не деревяні, і будинки були з білого каменю (пусть белокаменная отдыхает). Короче було файно. А тут прийшов, блін, хан Батий Най би його х..й застрілив і все спалив і зруйнував. Був то літописний 1240 рік. Місто потроху відживало але колишньої величі вже не мало. Зі всього міста залишилися тіко синагога і церква над ставом, але синагогу засипали землею (мабуть жидів не любили міщани) а церкву над ставом залишили як памятку часів Д. Галицького. Так тривало до знаменного 1540 року коли через Топільче проїзжав Ян Амор Тарнавський.

Приїхав, подивився і подумав: Ні фіга собі, таке малопримітне поселення а має залишки камяних веж, підземні катакомби муровані з каменю і вобше. Вибив в Сигізмунда 1-го собі право на землю назвав Тарнополь, бля і почав господарити. Старий руський замок ше так сяк зберігся і Тарнавський подумав а хулі я маю то всьо валити а потім мурувати на ново, на польський взірець? Взяв і обмурурвав старий замоу шо стояв мабуть ще з дохристиянських часів, відновив мури, відрив синагогу і став Тернопіль одним з найсильніших оборонних комплексів на цілу Жіч Посполиту, так шо нема ради!

А в Тернопільському музеї є макети замку такі шо якщо в когось не працює уява то можна забачити яким замок був у 16 ст.: 

Короче, як шановне панство може бачити мурів від замку до веж немає, а є частокіл, б..я…. 
Це ж треба так домудакуватися….. Камяний паркан був поставлений мабуть аж після 1672 року коли Тернопіль перейшов до Собеських і ним заопікувалася королева Марисенька.
Хто не знає, то 1672 року коли турки вторгнулися на Поділля то вони сучі діти стояли табором під самим Тернополем, так що місто не мало ніякої надії. Їх же ж було 300 тисяч. А то не х…й собачий!
Тоді були зруйновані всі підмурівки, висаджені в повітря всі вежі, спущений став навколо замку а залишилося тіко 40 будинків. Це ті мудаки так розлутилися невдачеє під Теребовлею. Ну короче . Ну їх на …. !!!

А ще в історії Тернополя був такий галімий дядько як Францішек Коритовський. Черговий власник міста.
Так от. Цей гад отримавши місто з офігенним замком після Собеських (Тернопіль одне з небагатьох міст Галичини яке ще у 18-19 ст виконувало військову функцію), з збереженими баштами, ровами, мурами і всім, всім, всім, зніс то всьо перепрошую на ……, і зробив собі палац, бля! З парканом який ми можемо бачити нижче:

А оскільки тоді всі поляки були помішані на сході, то браму він зробив на єгипетський манір оздобивши її двома гербами. Своїм і дружини. Так сі скінчила історія замку як старовинної фортеці. Най йому грець!

Аше у 1810-1815 роках коли Тернопіль перебував к складі царської Росії тут відкрили казино і відбувалися бали москалів з українськими панянками. Може курвами а може… Ну короче!

А була ще така бадяга яка називалася НОВИЙ ЗАМОК! Ну! Він був змурований десь у середині 19 ст. так шо ніякої оборонниї функції не мав. Але виглядав так нічо. Там проводилися вистави і всякі блін засідання!
Його видно на фото поруч старого замку. 

Ну а тепер про загально міську фортифікацію. 
1. Церква воздвиження чесного Хреста. Одна з найстаріших будов Тернополя. Стоялп ще у 12 ст. Легенди звязують її з часами Л. Галицького. В давньоруські часи це була напівцерква0напіввежа. Вона так і називалася. Обсерваційна вежа. Потім її зруйнував Батий. І вона була вимурувана наново у 1627 за Томи Замойського, чергового власника Тернополя. Чоловіка Катерини з Острозьких. Є до холєри легенд як хобобрі дядьки стріляли по татарах з цієї церкви, як зявилася Пречиста Богородиця над церквою і врятувавла місто від татарського погрому але розкажу їх якось потім. Дивимося фото: 

2.Церква Різдва Христвого. Моя сакральна улюблениця. Раніе була деревяною у 1608 році стала мурованою. Коло неї знаходилася Камянецька брама (Львівська брама була коло Надставної церкви) і тут був кут міських валів. На ній стояли гармати і купа різного військового дрантя. Короче при одному з татрськиї нападів, міщани і козаки відбивалися з цієї церкви (бо вона була Руською) і амуніції у ній було більше ніж у замку. А може просто у замку сиділи поляки і козаки на них х….у ложили! Короче церква супер. Фото:

3 Синагога. Теж споруда 12 ст. Після Батиєвого погрому була засипана землею. У 1540 році Тарнавський дозволив відрити її і коло неї проходили південні мури міста. Була оборонною і Ульріх Фон Вердум писав шо такої файної мурованої з каменю досконалої архітектури він не бачив ніде у Польші. Без коментарів.
Ау 1941 прийшли німці і спалили всьо нах. Шкода блін… Хоч жиди жидами але….. Фото:

3. Домініканський костел і монастир. Теж побудований на розі міських валів. 
Тоді власником міста був Юзеф Потоцький.

До речі є ймовірність що він похаваний в підземеллях костелу. Так ото хоч костел побудований у 1749-1779 рр , але виконував оборонну функцію на що в принципі вказує товщина стін і самого костелу і монастиря. Щодо автора проекту, то довгий час ним вважався Ян де Вітт. Однак згідно з пізніше знайденими у сховищах Петербурга матеріалами, встановлено ім'я справжнього автора Августа Мощинського.
Історію напишу потім а поки що фото: 

А це брама Домініканського монaстиря:

До речі маловідомий навіть для тернополян факт. У Тернополі був колись старовинний костел-фара. Він стояв недалеко замку і від хамку до нього тягнувся оборонний мур. Потім його переробили на шпиталь а ще потім знесли і від нього у довоєнному Тернополі збереглась була тільки назва вулички — Старофарна. А був і ще один костел, вірніше мав бути, він будувався і навіть був освячений на честь Івана Хрестителя але був зруйнований під час одного з ісламських нападів ще не будучи добудованим. От так. Вчіться діти мої бо як помру то ніхто вам ліпше про Тернопіль не розкаже.

Іше один факт. Мабуть теж мало хто знає що рішення про зєднання з Московією Хмельницький приймав не в Переяславі, а в Тернополі на площі ринок коло замку. А в Переяславі це було тільки документально оформлено. ( читайте Боплана!!!) А тоді пишіть історію! Історики, блін….

Ось деякі факти з Хмельниччини на Тернопіллі:

У вересні 1648 р. повстало населення Теребовлянщини. Спочатку у руки народу перейшов старостинський замок, повстанці захопили панське майно, знищили костьол і з допомогою козаків повністю встановили контроль над містом Теребовля. Згодом було обрано українське самоврядування на чолі з Іваном Лавріновим. Повстанські загони були поділені спочатку на чотири сотні, їх очолили обрані з ремісників сотники Яцько Великий, Куприян Швець, Федір Бориславський та Іван Рудий. У рядах повстанців були і жінки. Особливо відзначилася вдова Коцилиха з трьома синами.

Майже одночасно з теребовлянцями повстала міська біднота Янова. Вона оволоділа містом і замком, де переховувалася частина шляхти. Янівчани разом з міщанами Хоростковa утримували під своїм контролем значну територію. Мешканці Підгайців, до яких приєднався війт Бельдяза, та жителі навколишніх сіл кілька разів нападали на власність шляхтича М. Кронковського — маєток у с. Литвинів, доки його вщент не знищили.

Про ситуацію, що склалася в Тернополі, свідчить лист хелмського каштеляна, датований 31 липня 1648 р. «… вся шляхта панічно тікає, міста їм піддаються і ворота відчиняються. За Тернопіль боюся, бо відданих людей для оборони він не має і, напевно, приклад інших міст наслідуватиме, оскільки в місті зрада виявляється, хоч ворог ще далеко. Що буде, коли близько підійде? І сама міська рада боїться посполитства, послуху вже в половині немає. Уряд весь хоче відходити, коли ворог підійде.»

Тернопільський шляхтич Холмський писав в Замостя своєму приятелеві, що в Тернополі, містечках та селах навколо нього «повстанців діє кілька тисяч», князь Вишневецький «втратив немало людей від їх могутніх ударів».

На кінець 1648 р. польсько-шляхетська влада в Східній Галичині трималася лише в окремих місцевостях, де перебували сильні військові залоги. За порівняно короткий час козацько-селянське військо зайнялі Тернопіль, Струсів, Чортків, Копичинці, Бучач та багато інших сіл і міст краю.

«Вже в мене, — писав теребовлянський староста, — справжн Україна… Вже там ні шляхтича, ні ксьондза, ні жида не знайдеться, навіть Гусятин такий пустий, що ледве кільк десятків у ньому людей».

Влітку в Тернополі зупинилось посольство турецького султана. Воно запропонувало Б. Хмельницькому просити у Туреччини підданства. Козацька рада, яку скликав український гетьман в Тернополі, відповіла відмовою.

Від Кам'янця-Подільського, якого не вдалося взяти об'єднаному війську, армії під командуванням Б.Хмельницького та російських бояр повернули на Скалу-Подільську та Борщів. Зайнявши обидва містечка, українсько-козацьке військо підійшло до Чорткова.

У Чортківському замку разом із загоном шляхти заховався брацлавський воєвода П.Потоцький. Недавно перебудована фортеця була неабияким укріпленням (товщина стін замку — 1,5-2 ,м, висота — 6-12 м). Але недовго вона тримала оборону. Козаки полонили воєводу Потоцького.

Один із мешканців Чорткова — Федір Лизогуб був помічником у начальника розвідки українського гетьмана Л.Капусти.

З-під Чорткова об'єднане військо рушило на Ягільницю і вдруге за часи Визвольної війни оточило замок. Міщани перебили шляхту і під час козацько-стрілецького штурму відкрили браму, допомігши здобути твердиню. Гарнізон із 200 чоловік взяли у полон. А переможцям дісталися серед інших трофеїв 87 гармат.

У вересні 1655 р. військо Б. Хмельницького завдало загонові кінноти гетьмана С.Потоцького великих втрат і змусило його відступити. Незабаром військові частини козаків, зайнявши Теребовлю, підійшли до Підгайців, які були власністю магната П.Потоцького, і здобули містечко.

Така то х…йня малята. На разі все а далі може буде.

А то перше у світі, і в інтернеті зображення Тернопільського замку з вежами!!!!!
Тобто станом на 16-17 століття

Не судіть строго….. :-)) І таке буває…..

Це фрагмент карти Боплана — Укрвїна 17 ст. Тут показаний Тернопіль, але люди які в ньому не орієнтуються ніколи не догадаються що і де.

АНАТОЛІЙ ЛЕЩИШИН, Джерело


Залиште відгук

Ваше ім"я:

Відгуки:

Формулы на латехе: $$f(x) = x^2-\sqrt{x}$$ превратится в $$f(x) = x^2-\sqrt{x}$$.
Для выделения используйте следующий код: [i]курсив[/i], [b]жирный[/b].
Цитату оформляйте так: [q = имя автора]цитата[/q] или [q]еще цитата[/q].
Ссылку начните с http://. Других команд или HTML-тегов здесь нет.

Сколько будет 16+7?

По темі «Старий замок»

ОСТАННІ НОВИНИ

Ще у розділі «База»

Последние комментарии на сайте